Skip to content

617 Belgrove DriveKearny, NJ 07032

Built 1962

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block67
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SFR 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,794
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
35%
Improvement Value:$101,300
65%
Total Assessment$154,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,571+1.3%
2024$16,358+19.2%
2023$13,725-0.0%
2022$13,731-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft2,794DeedBook 9677, Page 702NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/27/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962