Skip to content

593-597 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 28, 2008

Property Information

Block67
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
53%
Improvement Value:$99,200
47%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,630+1.3%
2024$22,339+0.8%
2023$22,165-0.0%
2022$22,176-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900