Skip to content

4 Healey TerraceKearny, NJ 07032

Built 1958

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jul 14, 2011

Property Information

Block67
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
42%
Improvement Value:$63,500
58%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,626+1.3%
2024$11,476+3.6%
2023$11,072-0.0%
2022$11,077-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 8803, Page 845Recorded7/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1958