Skip to content

543 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block67
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2S FR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
43%
Improvement Value:$56,600
57%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,716+1.3%
2024$10,578+0.8%
2023$10,495-0.0%
2022$10,500-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 8616, Page 221Recorded9/25/2008

Property Built

Built

Year Built: 1905