Skip to content

531 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 15, 2001

Property Information

Block67
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
41%
Improvement Value:$76,600
59%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+1.3%
2024$13,769+0.8%
2023$13,662-0.0%
2022$13,668-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5835, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1910