Skip to content

17 Park AveKearny, NJ 07032

Built 1988

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block67
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description2SF2BIG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,275
Acreage50.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
32%
Improvement Value:$92,200
68%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,452+1.3%
2024$14,265+0.8%
2023$14,155+1.8%
2022$13,899-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 9573, Page 21Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$472,500

From:

To:

Sq Ft2,275DeedBook 8475, Page 209Recorded3/28/2008

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4004, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1988