Skip to content

25 Quincy Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block68
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,160
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
47%
Improvement Value:$68,400
58%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,707+1.3%
2024$12,543-4.0%
2023$13,064+4.9%
2022$12,452-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 8842, Page 642Recorded4/11/2012

Property Built

Built

Year Built: 1910