Skip to content

54 Pavonia AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 9, 1998

Property Information

Block69
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
40%
Improvement Value:$81,000
60%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,548+1.3%
2024$14,361+0.8%
2023$14,249-0.0%
2022$14,256-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5338, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1905