Skip to content

18 New Lawn AveKearny, NJ 07032

Built 1969

Last Sale Price
$475,250
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block72
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,328
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
28%
Improvement Value:$98,900
72%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,805+1.3%
2024$14,614+0.8%
2023$14,501-0.0%
2022$14,508-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,250

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 9265, Page 745Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

DeedBook 9003, Page 832Recorded10/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1969