Skip to content

15 Hillcrest RdKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Sep 5, 2068

Property Information

Block87
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,370
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
49%
Improvement Value:$61,500
62%
Total Assessment$99,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+1.3%
2024$10,461-9.4%
2023$11,544+11.2%
2022$10,385-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 9558, Page 529Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,370DeedBook 8286, Page 255Recorded8/6/2007

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4751, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1900