Skip to content

30 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block90
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,168
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
23%
Improvement Value:$83,700
77%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,701+1.3%
2024$11,550+0.8%
2023$11,460-0.0%
2022$11,466-0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,900

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 8909, Page 140NU CodeGovernment (15)Recorded5/15/2013

Property Sale

Sale
$494,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 8209, Page 188Recorded5/14/2007

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,952DeedBook 7705, Page 257Recorded10/26/2005

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5737, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1915