Skip to content

63 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2016

Property Information

Block95
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,542
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,700
46%
Improvement Value:$56,400
54%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,894+1.3%
2024$10,750+0.8%
2023$10,665-0.0%
2022$10,670-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917