Skip to content

15 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block95
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,088
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,800
27%
Improvement Value:$66,300
75%
Total Assessment$87,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410-1.2%
2024$9,521+3.3%
2023$9,216-0.0%
2022$9,221-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9286, Page 426NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 9134, Page 730NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3207, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1925