Skip to content

72 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block97
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
53%
Improvement Value:$49,600
47%
Total Assessment$105,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,326+1.3%
2024$11,180+0.8%
2023$11,093-0.0%
2022$11,098-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8300, Page 141

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 8300, Page 141Recorded8/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1895