Skip to content

94 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$93,332
Last Sale Date
Aug 7, 2021

Property Information

Block97
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1UG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,980
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
38%
Improvement Value:$60,400
62%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+1.3%
2024$10,282+0.8%
2023$10,202-0.0%
2022$10,207-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,332

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9708, Page 878NU CodeDoubtful title (14)Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8919, Page 798Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 8919, Page 798

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 8005, Page 317Recorded9/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1910