Skip to content

723 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Jan 15, 1993

Property Information

Block97
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage1,306
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
46%
Improvement Value:$49,800
54%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+1.3%
2024$9,774+0.8%
2023$9,699-0.0%
2022$9,703-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4569, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1900