Skip to content

67 Magnolia AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Jul 29, 1996

Property Information

Block97
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,778
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
48%
Improvement Value:$66,500
52%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,617+1.3%
2024$13,441+0.8%
2023$13,337-0.0%
2022$13,343-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5027, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1905