Skip to content

19 Grand PlKearny, NJ 07032

Built 1966
Other Exempt

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block99
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFR2BG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,952
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
36%
Improvement Value:$80,100
64%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,142+1.3%
2024$12,969-1.1%
2023$13,117-0.0%
2022$13,123-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9514, Page 67Recorded10/14/2020

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,952DeedBook 9053, Page 781Recorded9/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1966