Skip to content

24 John StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block9
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
ZoningR3
Sq Footage2,580
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,200
12%
Improvement Value:$78,700
88%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,624+1.3%
2024$9,500+0.8%
2023$9,426-0.0%
2022$9,431-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9190, Page 425Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,580DeedBook 9092, Page 416NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905