Skip to content

4500 Tonnelle Ave

North Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block101
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$763,100
98%
Improvement Value:$16,800
2%
Total Assessment$779,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,625+7.3%
2024$12,697+92.7%
2023$6,590+2.1%
2022$6,454+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 9281, Page 570NU CodeGovernment (15)Recorded2/12/2018

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8917, Page 127

Property Sale

Sale
$1,549,000
DeedBook 8615, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$677,000
DeedBook 7399, Page 261