Skip to content

2002 44th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block102.01
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,800
54%
Improvement Value:$178,000
46%
Total Assessment$383,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+7.3%
2024$6,248+21.7%
2023$5,133+2.1%
2022$5,027+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5858, Page 162

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5314, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1916