Skip to content

4416 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 25, 2025

Property Information

Block119
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage1,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
32%
Improvement Value:$328,200
68%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+7.3%
2024$7,831+21.6%
2023$6,438+2.1%
2022$6,305+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 9231, Page 8Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 5025, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1916