Skip to content

901 Grand Ave(Unit C0102)North Bergen, NJ 07047

Built 1933

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 14, 2005

Property Information

Block11
Lot22
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0010

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,900
56%
Improvement Value:$59,100
44%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,341+7.3%
2024$2,182+9.0%
2023$2,002+2.1%
2022$1,960+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7499, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1933