Skip to content

910 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Jul 22, 2005

Property Information

Block11
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,183
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
57%
Improvement Value:$168,300
43%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,871+7.3%
2024$6,403+2.7%
2023$6,233+2.1%
2022$6,105+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,183DeedBook 7645, Page 137NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916