Skip to content

810 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block11
Lot41.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description1S-B-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,700
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,400
41%
Improvement Value:$298,000
59%
Total Assessment$502,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+7.3%
2024$8,179-9.0%
2023$8,990+2.1%
2022$8,804+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4922, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1946