Skip to content

714 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block11
Lot51.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,632
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,800
39%
Improvement Value:$421,700
61%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,081+7.3%
2024$11,258+1.5%
2023$11,091+2.1%
2022$10,862+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 7911, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1916