Skip to content

706 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Sep 20, 2000

Property Information

Block11
Lot54.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,800
54%
Improvement Value:$233,900
46%
Total Assessment$503,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800+7.3%
2024$8,200+15.7%
2023$7,088+2.1%
2022$6,941+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5705, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1916