Skip to content

1511 45th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block120
Lot135.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
44%
Improvement Value:$366,900
56%
Total Assessment$655,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,450+7.3%
2024$10,670+7.2%
2023$9,950+2.1%
2022$9,744+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5208, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1961