Skip to content

1516 47th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 2024
Vacant Land

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block126
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,593
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+7.3%
2024$8,440+8.3%
2023$7,790+2.1%
2022$7,629+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 9660, Page 861Recorded4/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5137, Page 219