Skip to content

4131 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block130.01
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage2,928
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$716,200
96%
Improvement Value:$30,400
4%
Total Assessment$746,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+7.3%
2024$12,155-18.2%
2023$14,855+2.1%
2022$14,548+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5015, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920