Skip to content

4107 Bergen TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2017

Property Information

Block130.01
Lot13.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description1S-S-R
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,073
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,400
47%
Improvement Value:$274,800
53%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+7.3%
2024$8,453-6.8%
2023$9,066+2.1%
2022$8,879+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,073DeedBook 9099, Page 91NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951