Skip to content

4008 Gehr PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2010

Property Information

Block130.01
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description2S-F-X
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,433
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,600
41%
Improvement Value:$307,300
59%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,100+7.3%
2024$8,480-18.7%
2023$10,436+2.1%
2022$10,220+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4809, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1971