Skip to content

4012 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1971

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 15, 2003

Property Information

Block130
Lot391.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class47
Description3S-F-X
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,100
36%
Improvement Value:$397,000
64%
Total Assessment$618,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,798+7.3%
2024$10,063-10.5%
2023$11,238+2.1%
2022$11,005+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 7165, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1971