Skip to content

1437 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Jan 14, 2002

Property Information

Block134
Lot189.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-X
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,660
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,000
38%
Improvement Value:$416,200
62%
Total Assessment$667,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,656+7.3%
2024$10,862-4.7%
2023$11,402+2.1%
2022$11,166+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5921, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1989