Skip to content

1305 43rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916
Apartment

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block134
Lot212.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class47
Description2S-B-A
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage3,780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,700
33%
Improvement Value:$588,900
67%
Total Assessment$875,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,297+7.3%
2024$14,255+3.3%
2023$13,801+23.5%
2022$11,177+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,780DeedBook 9200, Page 989Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5800, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1916