Skip to content

516 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block13
Lot101
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,550
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
70%
Improvement Value:$222,900
30%
Total Assessment$742,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+7.3%
2024$12,094-25.6%
2023$16,265+2.1%
2022$15,929+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915