Skip to content

512 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 9, 2017

Property Information

Block13
Lot104.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
40%
Improvement Value:$330,000
60%
Total Assessment$548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+7.3%
2024$8,930+9.4%
2023$8,165+2.1%
2022$7,996+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9239, Page 793Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 9183, Page 701Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$303,850
DeedBook 7253, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1916