Skip to content

1400 5th St(Unit C0004)North Bergen, NJ 07047

Built 1967

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block13
Lot111
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
55%
Improvement Value:$64,200
45%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,467+7.3%
2024$2,299-0.3%
2023$2,306+2.1%
2022$2,258+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft448DeedBook 9873, Page 369Recorded1/16/2025

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 7724, Page 295Recorded11/7/2005

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5642, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1967