Skip to content

1304 5th StNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block13
Lot119.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage11,064
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,300
97%
Improvement Value:$12,900
3%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,463+7.3%
2024$6,955+46.9%
2023$4,735+2.1%
2022$4,637+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$2,175,000

From:

To:

Sq Ft11,064DeedBook 9408, Page 12Recorded6/7/2019

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4867, Page 44