Skip to content

4407 Bergenwood AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 10, 2004

Property Information

Block142
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
57%
Improvement Value:$178,500
43%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+7.3%
2024$6,738+28.9%
2023$5,227+2.1%
2022$5,119+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 7352, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1916