Skip to content

1200 44th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1999

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 15, 2000

Property Information

Block143
Lot46.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,400
35%
Improvement Value:$509,800
65%
Total Assessment$782,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,665+7.3%
2024$12,734-15.4%
2023$15,054+2.1%
2022$14,743+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5680, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1999