Skip to content

4525 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2023

Property Information

Block148
Lot8.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class47
Description2S-S-O
Dwellings4
ZoningC1
Sq Footage3,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
39%
Improvement Value:$426,200
61%
Total Assessment$698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,208+7.3%
2024$11,376+29.6%
2023$8,780+2.1%
2022$8,598+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916