Skip to content

4501 Bergenwood(Unit C1301)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block149
Lot46
QualifierC1301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
38%
Improvement Value:$185,500
62%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+7.3%
2024$4,892-30.3%
2023$7,024+2.1%
2022$6,878+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9865, Page 84Recorded12/5/2024

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 9679, Page 421Recorded7/5/2022

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6034, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1986