Skip to content

4514 Smith Ave(Unit C2304)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Apr 11, 2005

Property Information

Block149
Lot46
QualifierC2304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,035
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
38%
Improvement Value:$185,500
62%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+7.3%
2024$4,892-26.6%
2023$6,667+2.1%
2022$6,529+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 7543, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1986