Skip to content

4521 Smith Ave(Unit C2105)North Bergen, NJ 07047

Built 1986

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block151
Lot47
QualifierC2105
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
35%
Improvement Value:$185,000
65%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,941+7.3%
2024$4,604-32.7%
2023$6,842+2.1%
2022$6,701+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9537, Page 853Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 7165, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1986