Skip to content

4607 Cottage AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block154
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,450
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,400
40%
Improvement Value:$258,900
60%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+7.3%
2024$7,005+12.1%
2023$6,251+2.1%
2022$6,122+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9353, Page 791Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9043, Page 345Recorded6/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1916