Skip to content

1310 7th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$139,500
Last Sale Date
Sep 19, 1994

Property Information

Block15
Lot59.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,254
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
38%
Improvement Value:$409,700
62%
Total Assessment$665,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,630+7.3%
2024$10,838+26.4%
2023$8,575+2.1%
2022$8,397+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4775, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1916