Skip to content

1121 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Vacant Land

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Jul 18, 2016

Property Information

Block162
Lot100
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,445+7.3%
2024$1,346-26.3%
2023$1,826+2.1%
2022$1,788+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,000

From:

To:

DeedBook 9133, Page 293Recorded7/25/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels