Skip to content

1117 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block162
Lot102
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,320
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
43%
Improvement Value:$364,600
57%
Total Assessment$640,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,184+7.3%
2024$10,422+53.5%
2023$6,789+2.1%
2022$6,649+0.1%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-002369-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5726, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4532, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1921