Skip to content

1115 51st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 2, 2005

Property Information

Block162
Lot103
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,250
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
44%
Improvement Value:$351,700
56%
Total Assessment$627,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,959+7.3%
2024$10,212+45.0%
2023$7,041+2.1%
2022$6,896+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 7762, Page 98Recorded12/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1921